W ostatnich wyborach do Kongresu, które odbyły się 8 listopada, Demokraci zanotowali zdecydowanie lepszy wynik niż oczekiwano. Większość firm sondażowych wskazywała na zwycięstwo Republikanów w Arizonie, Georgii, Pensylwanii, Nevadzie i Wisconsin – stanach kluczowych dla senackich wyścigów. Jednak Demokratom udało się przejąć kontrolę nad Pensylwanią.
Wciąż ważą się losy wyborów na Florydzie, prawdopodobnie na niekorzyść dla Partii Demokratycznej. Tego samego dnia mieszkańcy stanu wybierali także nowego gubernatora, którym został republikanin Ron DeSantis. Polityk uzyskał reelekcję, zdobywając 58% głosów Amerykanów latynoskiego pochodzenia, w tym 68% amerykańskich Kubańczyków, 56% Portorykańczyków oraz 53% Latynosów ogółem.
Wydawałoby się, że mieszkańcy Florydy opowiedzą się za programem Demokratów, W hrabstwie Miami-Dade zwyciężyli Republikanie, co wskazuje na fakt, że młodzi Amerykanie kubańskiego pochodzenia coraz chętniej oddają swój głos na prawicową partię. Trend ten może znaleźć odzwierciedlenie w polityce wobec Kuby prowadzonej przez zdominowanej obecnie przez Republikanów Izbę Reprezentantów. W ostatnich latach Latynosi wywarli znaczący wpływ na amerykańską politykę wewnętrzną i zagraniczną.
Jakich zmian w amerykańskiej polityce wobec Ameryki Łacińskiej można oczekiwać po ostatnich wyborach połówkowych?
Coraz powszechniej sądzi się, że Latynosi, również ci, którzy niedawno osiedlili się w Stanach, chętniej oddają głos na Partię Republikańską. W związku z tym, ustawy Izby Reprezentantów, które odnoszą się do krajów Ameryki Łacińskiej, zmienią krajowe postrzeganie regionu, co prawdopodobnie zaowocuje nową polityką zagraniczną USA. Chodzi tutaj o stosunki dyplomatyczne Waszyngtonu, głównie z lewicowymi rządami w Wenezueli, Meksyku oraz na Kubie. Była to zresztą kwestia przewodnia ostatnich wyborów połówkowych. W Teksasie Demokraci uważają, że dzięki nieustępliwej polityce migracyjnej mogą zyskać poparcie milionów Latynosów żyjących na południu stanu.
To tylko pogłębia przepaść pomiędzy Latynosami mieszkającymi po obydwu stronach granicy. Ponadto, Kolumbia i Meksyk, czyli najbliżsi sojusznicy Waszyngtonu w Ameryce Łacińskiej, kwestionują zasadność ponadnarodowych zasad oraz instytucji, tym samym niejako podważając legitymację władz amerykańskich. W tym względzie naturalne wyda się tylko to, że zmiany w krajach Ameryki Łacińskiej przysporzą jedynie wyzwań dla liberalnego internacjonalizmu i skomplikują wysiłki prezydenta USA Joe Bidena w celu jego przywrócenia.
Według analityków, kraje, które niegdyś należały do grona zaufanych sojuszników Waszyngtonu, dziś dążą do zacieśniania stosunków z Rosją, Chinami i Iranem. Dla krajów takich jak Wenezuela, Kuba i Nikaragua Chiny stanowią dziś atrakcyjną alternatywę, a tym samym zagrożenie dla amerykańskich wpływów w regionie. Obie izby Kongresu mogą wypracować wspólne stanowisko, by przeciwdziałać rosnącym chińskim wpływom w Ameryce Łacińskiej. W rezultacie pod wpływem Waszyngtonu Unia Europejska może odegrać o wiele ważniejszą rolę na tym kontynencie.
Dlaczego powinno to niepokoić Europę?
Stosunki pomiędzy Starym Kontynentem i USA układają się różnie, niezależnie od tego, kto aktualnie zasiada w fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nie ulega jednak wątpliwości, że zdecydowanie sprzyja im lider z ramienia Partii Demokratycznej. W trakcie swojej kadencji Donald Trump wycofał USA z paryskich porozumień klimatycznych oraz układu nuklearnego z Iranem, jednocześnie grożąc, że Waszyngton może opuścić Sojusz Północnoatlantycki.
Jednakże w czasach Trumpa Republikanie dużo miejsca poświęcali tzw. dyplomacji przygranicznej, co odbiło się dużym echem w regionie i nadal wpływa na stosunki Waszyngtonu z tamtymi krajami. W tym kontekście Unia Europejska powinna zwrócić szczególną uwagę na umacniające się wpływy chińskie w regionie. Chiny za sprawą nowych inwestycji wypełniają próżnię po USA , które potrzebują jednak silnej agendy, by przeciwstawić się rosnącym chińskim zagrożeniom. Rządy państw Ameryki Łacińskiej nie wyraziły jednak swojego poparcia w tym zakresie.
Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador podważa zasady demokracji w kraju i dąży do zlikwidowania niezależnej komisji wyborczej przy niejako milczącym przyzwoleniu administracji Bidena. Dla Unii, czyli wspólnoty kierującej się wartościami demokratycznymi, może oznaczać to pogorszenie stosunków dwustronnych. Koncerny energetyczne w Ameryce Łacińskiej również borykają się z negatywnymi skutkami gospodarczymi rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Stan rosyjskiej gospodarki, osłabionej ostatními sankcjami, przełożył się na wzrost poziomu ubóstwa w Ameryce Łacińskiej. W nadchodzących miesiącach przekonamy się, czy kraje regionu opowiedzą się po stronie Rosji i Chin, czy Stanów Zjednoczonych. W obu przypadkach Europa musi zająć odpowiednie stanowisko, by nie przekreślić dalszych stosunków z państwami Ameryki.
Katja-Elisabeth Herrmann – odbywa staż jako pracownik naukowy w Warsaw Institute. Posiada wykształcenie w dziedzinie spraw transatlantyckich nabyte w College of Europe (Warszawa, Polska) oraz Fletcher School of Law and Diplomacy na Tufts University. Ponadto Katja-Elisabeth posiada tytuł licencjata stosunków międzynarodowych i organizacji międzynarodowych, który połączyła z dyplomem z prawa międzynarodowego i europejskiego na Uniwersytecie w Groningen. Podczas studiów licencjackich jej głównym celem było zbadanie powiązania technologii i prawa w Unii Europejskiej. Niedawno otrzymała stypendium na rzecz polityki publicznej Fundacji Squire Patton Boggs w 2022 roku. W ramach jej pracy w ramach programu stypendialnego jej badania poświęcone są istotnym tematom zainteresowania sprawami transatlantyckimi z perspektywy prawnej i politycznej.
Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
Źródła:
1. Kempe Frederick,“Autocratic setbacks offer Biden his ‘inflection point’ for democracies” Atlantic Council (4 grudnia 2022 r.) <https://www.atlanticcouncil.org/content-series/inflection-points/autocratic-setbacks-offer-biden-his-inflection-point-for-democracies/>
2. Freeman Will, “The Midterms Will Change U.S. Latin America Policy, Just Not the Way You Think” American Quarterly (10 listopada 2022 r.) <https://americasquarterly.org/article/the-midterms-will-change-u-s-latin-america-policy-just-not-the-way-you-think/>
3. “The United States Easiest Climate Win Is in Latin America” American Quarterly (7 listopada 2022 r.) <https://foreignpolicy.com/2022/11/07/climate-policy-latin-america-united-states-finance/>
4. Harris Roger, “The Volatility of US Hegemony in Latin America: Cuba, Venezuela, Nicaragua, Haiti, and China” CounterPunch (6 grudnia 2022 r.)
<https://www.counterpunch.org/2022/12/06/the-volatility-of-us-hegemony-in-latin-america-cuba-venezuela-nicaragua-haiti-and-china/>
5. Haydar Mateo, “China, Russia Creeping Further Into West as Major Latin American Nations Reject U.S. Where’s Biden’s Strategy?” The Heritage Foundation (29 listopada 2022 r.) <https://www.heritage.org/americas/commentary/china-russia-creeping-further-west-major-latin-american-nations-reject-us>
6. Long Tom and Carsten-Andreas Schulz, “Latin America and the roots of global institutions” London School of Economics (10 listopada 2022 r.) <https://blogs.lse.ac.uk/latamcaribbean/2022/11/10/latin-america-and-the-roots-of-global-institutions/>
7. Kosova Wes, “What Happens When China Sets Up Shop — Right Next to the US: Big Take Podcast” Bloomberg (29 listopada 2022 r.) <https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-11-29/the-us-china-rivalry-is-playing-out-in-latin-america-big-take-podcast?leadSource=uverify%20wall>
warsawinstitute.org