NAJLEPSZY PORTAL POLONIJNY

Kłamstwa, nieścisłości, Strasburg i okolice

Ryszard Czarnecki

Ciekawe, czy łacińską maksymę: „Świat chce być oszukiwany, więc niech go oszukują” można odnieść do relacji między częścią naszych rodaków a opozycją? Jeżeli część – nomen omen – Obywateli RP chce być oszukiwanych, chce, by ich robiono w trąbę, chce, by ich liderzy grali z nimi w pici-polo – cóż…

Natomiast słowa brytyjskiego filozofa Bertranda Russella: „Kłopoty z tym światem biorą się stąd, że głupcy są niezwykle pewni siebie, a mądrzy są pełni wątpliwości” – co jak co, ale na pewno pasują do naszej nadwiślańskiej i nadodrzańskiej rzeczywistości. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat mediów i praworządności w Polsce. Jak słucham takich „ustawek”, to przypominają mi się słowa innego Anglika, pisarza i myśliciela Samuela Butlera: „Nie mam nic przeciwko kłamstwom, ale nie znoszę nieścisłości”.

Skoro już jesteśmy przy Anglikach, to ich znane przysłowie głosi: „Plotki i kłamstwa chodzą w jednej parze”. Skądinąd w ostatnich pięciu latach, poczynając od 2016 roku, było już w europarlamencie w Brukseli i Strasburgu kilkanaście debat, w których gejzery kłamstw rywalizowały z wodospadami pomówień i wulkanami potwarzy. Gdy widziałem tę spiralę fałszywych oskarżeń wobec mojej ojczyzny, przypominały mi się słowa – tym razem nie Anglika, lecz reprezentanta kraju, który przez wieki był angielską kolonią, Hindusa Rabindranatha Tagore. Ten poeta i powieściopisarz z Indii, laureat pierwszej literackiej Nagrody Nobla dla swojego kraju i dla całego kontynentu azjatyckiego, napisał kiedyś jakże mądrze: „Kłamstwo nie może stać się prawdą przez to, że wzrośnie w potęgę”. Otóż, drodzy państwo eurokraci oraz przedstawiciele krajów, które Polski po prostu nie znoszą, choćby dlatego, że jesteśmy dla was wyrzutem sumienia albo konkurencją, albo jednym i drugim – co wam powiem, to wam powiem, ale na koniec wam powiem słowami żydowskiej mądrości: „Możesz przejść długą drogę kłamstwa, ale nigdy z powrotem”.

Education Template