NAJLEPSZY PORTAL POLONIJNY

USA ostrzegają Polskę: Rosja zaatakuje!

Kilka dni temu, podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z dyrektor Wywiadu Narodowego USA, które odbyło się na prośbę strony amerykańskiej, Haines Avril Haines miała ostrzec szefa polskiego rządu przed atakiem, jaki Rosja planuje przeprowadzić w najbliższym czasie na Ukrainę.

Haines podczas pobytu w Warszawie rozmawiała nie tylko z premierem Morawieckim, ale również z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskiem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz szefem prezydenckiego gabinetu Pawłem Szrotem. Premier Morawiecki miał usłyszeć od dyrektor amerykańskiego wywiadu ostrzeżenie przed przygotowywanym przez Rosję ataku na Ukrainę oraz prośbę o podjęcie pilnych działań na rzecz zbudowania wspólnej koalicji państw bałtyckich, UE i Wielkiej Brytanii, która mogłaby powstrzymać plany inwazji Putina na Ukrainę – ustalił portal onet.pl.

Dyrektor Haines podczas rozmów z szefem polskiego rządu miała przywoływać  informacje amerykańskiego wywiadu, mówiące o tym, że Rosja zgromadziła w pobliżu granicy w Ukrainą znaczące siły wojskowe, zdecydowanie liczniejsze od tych, które przed ponad siedmiu laty dokonywały agresji na Krym.

Według amerykańskich analiz to właśnie inspirowana przez Putina agresja przeprowadzona przez białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę za pośrednictwem specjalnie sprowadzonych przez niego w tym celu migrantów ekonomicznych na polską granicę, miała być jednym z elementów strategii, przygotowujących grunt pod  potencjalną inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę. Według ekspertów amerykańskich należy się spodziewać dalszego eskalowania przez Putina i Łukaszenkę konfliktu na granicy polsko-białoruskiej.

Specjalnie wysłany przez Bidena do Moskwy szef CIA William Burns miał ostrzec rosyjskiego dyktatora przed konsekwencjami potencjalnej agresji na ukraińskiego sąsiada. USA mają też już mieć ponoć gotowy projekt drastycznych sankcji wobec Rosji w przypadku zdecydowania się jednak przez Putina na zaatakowanie Ukrainy. Przewiduje się w nim choćby zablokowanie niebezpiecznego dla Polski gazociągu Nord Stream 2 oraz odcięcie rosyjskiego systemu finansowego wraz z rosyjskimi bankami.

Education Template