Brytyjski admirał: Putin przegrywa we wszystkich celach strategiczno-wojskowych

Putin przegrywa w wojnie z Ukrainą i nie może osiągnąć własnych celów strategiczno-wojskowych, informuje The Guardian, powołując się na admirała Tony Radakina, szefa sztabu obrony Wielkiej Brytanii, Pierwszego Lorda Morza brytyjskiej marynarki wojennej.

Admirał wyraził opinię, że prowodyr terrorystycznego państwa-agresora nie osiągnie swoich celów z powodu strategicznej porażki, którą już poniósł.

„Od samego początku mówiliśmy, że to strategiczny błąd prezydenta Putina, a błędy strategiczne prowadzą do strategicznych konsekwencji. A w tym przypadku jest to porażka strategiczna. Putin nie spełnia wszystkich swoich militarno-strategicznych celów, chciał podbić Ukrainę, tak się nie stanie” – stwierdził admirał Tony Radakin, szef sztabu obrony Wielkiej Brytanii.

Jak zauważył admirał, Putin próbował zdobyć Kijów, ale jego plan się nie powiódł, a także planował osłabienie NATO, czego jednak nie udało się.

„Zawsze miał problemy z załogą sprzętu, który posiada. Nie ma wystarczającej liczby personelu. Jego siły na pozycjach są bardzo słabe. Widzimy też wspaniałe ukraińskie siły zbrojne, które były odważne, walczą za swój kraj i otrzymały międzynarodowe wsparcie, którego wszyscy zapewniamy” – powiedział admirał.

Przypomnijmy, w lipcu br. admirał Tony Radakin podkreślił, że takie sukcesy dają Ukraińcom pewność, że wygrają wojnę i obronią swój kraj przed agresją raszystowsko-putinowskiej Rosji.

„Oni [Ukraińcy] są absolutnie pewni, że chcą przywrócić zwierzchnictwo nad całym swoim terytorium [wraz z Krymem i Donbasem] na warunkach ukraińskich i widzą że Rosja sobie nie radzi i boryka się z dużymi problemami i według naszych szacunków straciła ponad 30 proc. zdolności bojowej swoich sił lądowych” – podkreśłił szef sztabu obrony Wielkiej Brytanii w programie BBC One „Sunday Morning” i dodał, że Rosja nie osiągnęła swoich celów. Nie udało jej się zdobyć Ukrainy. A próby wywierania presji na kraje wspólnoty euroatlantyckiej i nadzieje na rozłam w NATO również nie powiodły się. To kompletna porażka polityki Putina, podaje The Guardian.

Jagiellonia.org