Tadeusz Płużański
10 listopada 1950 roku gen. August Emil Fieldorf, wychodząc z Rejonowej Komendy Uzupełnień w Łodzi, został aresztowany przez bezpiekę, przewieziony do Warszawy i osadzony w centrali MBP przy ul. Koszykowej, skąd trafił do więzienia przy ul. Rakowieckiej 37.
21 listopada 1950 roku nakaz tymczasowego aresztowania „Nila” wydała ppłk Helena Wolińska, prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Jej decyzja była bezprawna, gdyż usankcjonowała aresztowanie Fieldorfa dopiero po 11 dniach od jego zatrzymania, nie przedstawiając do tego żadnych dowodów winy. Drugi raz Wolińska złamała prawo 15 lutego 1951 roku, przedłużając areszt generałowi – podobnie jak poprzednio ex post (poprzedni nakaz obowiązywał do 9 lutego) i również bez opisania czynu, który był mu zarzucany. Córka generała „Nila”, Maria Fieldorf-Czarska, podkreślała: „Wolińską ścigano na mój wniosek. Była przecież pierwszym prokuratorem wojskowym, który aresztował ojca”. Kilkakrotnie uzupełniany wniosek ekstradycyjny o wydanie nam z Wielkiej Brytanii tej zbrodniarki wymieniał jeszcze 23 inne osoby, głównie AK-owców, których pozbawiła wolności, gwałcąc nawet stalinowskie „prawo”.
W 2006 roku, po kilku latach starań, Polska usłyszała, że Brytyjczycy nie wydadzą swojej szanowanej obywatelki (bo sędziwa, a zatem na pewno chora, sprawa się przedawniła, a Polacy zgłosili się dopiero po 1989 roku!). I tak, zamiast odsiadywać wyrok 10 lat w polskim więzieniu, krwawa prokurator prowadziła do końca spokojny żywot nobliwej żony profesora kilku renomowanych uczelni – Włodzimierza Brusa. Jej wcześniejszym partnerem był inny komunista, Franciszek Jóźwiak, członek GL/AL, twórca MO i wiceminister bezpieki. Kiedy po 1968 roku ubiegała się o brytyjskie obywatelstwo, skłamała pisząc, że nie brała udziału w prześladowaniach i że nie było wobec niej prowadzone śledztwo. W latach 1956–1957 komuniści zarzucili jej „łamanie socjalistycznej praworządności”. Helena Wolińska, naprawdę Fajga Mindla Danielak, zmarła w 2008 roku w podlondyńskim Oksfordzie jako Helena Brus i została pochowana na tamtejszym cmentarzu żydowskim.